Hnojiva

Hnojivo CERERIT – komplexní bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky
Hnojivo CERERIT je  granulované NPK hnojivo se stopovými prvky určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.  Univerzální zahradní hnojivo CERERIT se aplikuje rozmetáním nebo zapracováním do půdy při její přípravě k setí nebo sázení a při přihnojování během vegetace. Dávka hnojiva je doporučená rozdělit v poměru 2/3 před výsadbou (setím) jako základní hnojení a 1/3 užít k přihnojení během vegetace. Dle délky vegetace je možno rozdělit ještě i dávku přihnojovací. Po rozpuštění je vhodné k hnojení zálivkou. CERERIT je jedno z nejpoužívanějších hnojiv mezi zahrádkáři a pěstiteli.
Složení:
dusík 7%, fosfor 12 %, draslík 10%, hořčík 1% (obsah hořčíku zajišťuje vyšší úrodu a lepší vybarvení plodů) + stopové prvky bór, molybden, měď, zinek.

Kristalon (Plod a květ, Jahoda, Podzim)
Hnojiva řady Kristalon jsou krystalická, ve vodě zcela rozpustná hnojiva obsahující ve vyváženém poměru základní živiny dusík, fosfor, draslík, hořčík a ve snadno přijatelné chelátové formě mikroprvky bór, molybden, mangan, železo, měď a zinek. V nabídce je několik druhů Kristalonů, které se od sebe navzájem liší poměrem základních živin, což umožňuje uspokojit rozdílné nároky jednotlivých skupin rostlin. Při hnojení Kristalonem je do velké míry minimalizováno riziko přehnojení.
Výhody použití hnojiva:
– hnojení Kristalonem umožňuje sladit množství dodávaných živin s potřebami rostliny
– rychlejší počáteční růst díky přímé absorbci fosforu
– rovnoměrný růst díky nízkému obsahu solí v hnojivu
– rychlejší nástup produkčního období, lepší kvalita způsobená  vyváženým poměrem NPK
– pozitivní vliv na kvalitu, velikost ovoce a udržení této kvality
Použití:
Do 10 l konve vody vsypeme 1-2 odměrky hnojiva dle návodu (1 odměrka = 10 ml, odpovídá 10 g hnojiva), krátce zamícháme a po cca 30 vteřinách je roztok připraven k zálivce (postačí na 5 m2 plochy). Zálivku s hnojivem provádíme na mírně vlhký substrát. Hnojivo je velmi vhodné též k přihnojování na list formou postřiku nebo zálivky. Na list nepřihnojujeme při přímém slunečním záření.

Hoštické hnojivo
Kapalné Hoštické hnojivo obsahuje přírodní guáno, pocházející z trusu mořských ptáků z pobřeží  Jižní Ameriky. Rostlinám dodává potřebné živiny v průběhu celého vegetačního období , ale výrazně aktivuje i půdní mikroflóru.
Složení:
Celkový dusík rozpustný ve vodě 7 %, z toho dusičnanový dusík rozpustný ve vodě 0,3%, amonný dusík rozpustný ve vodě  6,7 %, oxid fosforečný rozpustný ve vodě  4,0 %, draslík rozpustný ve vodě 5,0 %.
Použití:
Hnojivý roztok pro zálivku připravíme smícháním 15 ml hnojiva (po okraj naplněný uzávěr) s 3 litry vody. Rostliny hnojíme zalitím na substrát  1 x týdně v době vegetace (březen – říjen). Před použitím obsah láhve důkladně protřepeme. Při listové výživě (postřikem na list) smícháme 15 ml hnojiva se 6 litry vody. Postřik provádíme nejlépe ráno nebo večer. Aplikaci přerušíme 14 dní před sklizní plodů a v jejím průběhu.

 Přírodní  organická hnojiva
Kromě průmyslových hnojiv existuji přírodní organická hnojiva, jako jsou hnojiva firmy Neudorff.
Organická hnojiva z přírodních surovin mají mnoho předností:
– jejich používáním napodobujeme koloběh živin v přírodě a zlepšujeme tak kvalitu i strukturu půdy
– působí dlouhodobě
– živiny se uvolňují podle potřeby a rovnoměrně
– mohou se aplikovat přímo při výsevu a výsadbě
– rostliny je většinou dobře snášejí, tzn. že pokud se dodržuje návod k použití, nevzniká riziko „popálení“
– jsou plnohodnotným zdrojem živin pro rostliny
Pro jahodník je termínem aplikace měsíc duben a červenec až srpen, a to hnojivem Fertofit – Hnojivo pro celou zahradu (univerzální hnojivo NPK 7:3:6 se sírou je vyrobeno z přírodních surovin, podporuje přirozené fungovaní  biosystému, podíl draslíku z cukrové řepy zajišťuje vyšší odolnost rostlin).
Hnojivo aplikujeme kolem rostlin podle návodu uvedeného na obalu. Pak zalijeme nebo hnojivo lehce zapracujeme motyčkou do půdy, aby se půdní mikroorganismy ihned zaktivizovaly.

Natura organické hnojivo
Vysoce kvalitní univerzální organické hnojivo pro precizní přihnojování drobného ovoce ( jahody, rybíz, angrešt, maliny, ostružiny ), zeleniny, révy. Spolu se základními živinami obsahuje i stopové prvky. Vhodné pro ekologické zemědělství.
Složení: poměr živin NPK  5:1:5
Výhody použití hnojiva:
– vysoký obsah organických látek stimuluje růst a biologickou aktivitu půdy
– zlepšuje půdní strukturu
– složení podporuje nárůst rostlin, tvorbu a vyzrávání plodů
– dlouhodobým působením se dusík uvolňuje pozvolna
– obsahuje sladové bakterie pro rychlé vytvoření bujného kořenového systému a následně rychlejší příjem vody a živin
– certifikát pro ekologické zemědělství

Floria hnojivo pro jahody a drobné ovoce
Organo-minerální hnojivo, velmi účinné a rychle působící dvou-složkové hnojivo, které je ideálním zdrojem organických látek a živin pro jahody, maliny, angrešt, rybíz, ostružiny a další drobné ovoce. Splňuje nároky na růst rostliny a vývoj chutných a šťavnatých plodů, především díky vysokému obsahu draslíku zesiluje buněčnou strukturu rostliny. Obsahuje přírodní hnojivo guáno ( pocházející z trusu mořských ptáků z pobřeží Jižní Ameriky ).
Složení:  poměr živin NPK  4,8:3,2:8 + 0,7MgO
Použití pro jahody:  10g při výsadbě, brzy na jaře, na začátku květu, po sklizni

PREV-B2
Kapalné listové hnojivo s mikroprvky, které navíc omezuje výskyt savých a žravých škůdců (mšic, molic, svilušek, třásněnek a další). Jedná se o moderní prostředek biologické ochrany šetrný k lidskému zdraví a životnímu prostředí. V ošetřených rostlinách optimalizuje výživu bórem a tím zvyšuje množství a kvalitu výnosu. Hnojivo dále obsahuje přírodní terpeny – pomerančový olej lisovaný za studena, které zvyšují přilnavost a rovnoměrné rozmístění postřiku na listové ploše a jako vedlejší účinek omezují výskyt chorob a škůdců na rostlinách:
jahody – padlí
réva vinná – padlí, plíseň šedá, svilušky
jádroviny – padlí, černě, svilušky, mšice, štítenky
peckoviny – padlí, mšice
zelenina – padlí, saví škůdci
řepka – mšice
obiloviny – padlí, larvy kohoutků, mšice
pokojové rostliny – savý hmyz
Aplikuje se jako postřik v době výskytu škůdce. Pro dobrou účinnost na savé, žravé škůdce a padlí je vhodná opakovaná aplikace (3 x) v 7 – 10 denních  intervalech.